Parkowózek przemierza Warszawę


16 września w wielu miastach świata odbywa się dzień park(owania) – Park(ing) Day. Miejsca parkingowe są wtedy zamieniane na miniparki, żeby pokazać, że fragmenty miasta, co do których przyzwyczailiśmy się, że służą tylko i wyłącznie do parkowania samochodów mogą zostać wykorzystane inaczej: jako zielone miejsca rekreacji, gier miejskich, parkingi rowerowe czy przestrzenie minikoncertów. Od trzech lat, dzięki inicjatywie Krzysztofa Hermana, Park(ing) Day odbywa się również w Warszawie. W 2009 roku, po raz pierwszy w Warszawie (i w Polsce) rośliny zostały zaparkowane na płatnych miejscach parkingowych na ul. Złotej, a następnie rogu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej. Miejsca zajęte przez samochody zamieniły się w miejsce pikników i koncertów. Zagrali Paula i Karol, oraz wystąpił też Kuba Słomkowski. Rok temu, warszawski Park(ing) Day przybrał mobilną formę. Organizatorzy nie tyle zajmowali miejsca parkingowe, co zdecydowali się zabrać rośliny na spacer. Pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowano zbiórkę roślin, które następnie troskliwie wożono po Warszawie. Pod koniec dnia rośliny wróciły do swoich właścicieli.

W tym roku miało już nie być Park(ing) Day. Jednak stało się inaczej. Impulsem stała się rozbiórka pawilonu M3 na Służewiu i pozostałe po nim części. Konkretnie – ruchoma kuchnia, która zamiast na śmietnik trafiła do kolejnego projektu. Bezużyteczny obiekt został zrecyklinkowany przez Krzysztofa Hermana, Ewę Ostrowicką oraz Michała Fogla. Jak rok wcześniej powstała mobilna konstrukcja do przewozu roślin. Została pomalowany w narodowe barwy i ochrzczona nieoficjalnym parkowozem polskiej prezydencji w Radzie EU. Przez piątkowe popołudnie parkowóz poruszał się po Śródmieściu: od ulicy Złotej, gdzie odbyła się polska inauguracja Park(ing) Day dwa lata wcześniej, przez krótki postój przy ulicy Brackiej na przeciwko Traffica, aby na koniec stanąć w rogu placu Konstytucji na wysokości InfoQultura. Finałem akcji była projekcja Pandoryle (zdjęcia fotografów ze szkoły z Instytutu Twórczej Fotografii z Opavy) oraz, zupełnie spontanicznie, krótkometrażowy film Grzegorza Brzozowskiego „Stolarz” (Grzegorz jest jednym z tych reżyserów, którzy zawsze mają swoje filmy przy sobie!)

Parkowóz będzie można zobaczyć jeszcze raz 2 października przy domu kultury na Służewie (spotkanie dot. balkonów i wycieczka w ramach WWB3).

Joanna Erbel

fot. Joanna Erbel


fot. Joanna Erbel, Krzysztof Herman

Post a comment.