Wpisy - maja 2011.

Ola Uduku: Modernist architecture and ‘the tropical’ in West Africa

Do przeczytania: artykułu dr Olu Uduku, Modernist architecture and ‘the tropical’ in West Africa: The tropical architecture movement in West Africa, 1948–197 [czytaj artykuł]

 

Abstrakt

Artykuł przedstawia krótki opis ewolucji oraz rozwoju ruchu Tropical Architecturew Brytyjskiej Afryce Zachodniej w okresie od końca lat 40. do początku lat 70. XX wieku. Jego tematem jest konceptualna podstawa ruchu Tropical Architecture, jego czołowi architekci oraz wybrane budynki reprezentujące ten okres. W porządku chronologicznym opisuje społeczno-polityczne, ekonomiczne oraz estetyczne przyczyny powstania tego ruchu i jego ostatecznego końca. Zajmując się głównie architekturą Brytyjskiej Afryki Zachodniej w owym czasie, dr Ola Uduku twierdzi, że przedstawiane zagadnienia oraz tropikalna architektura powstająca w tym regionie odnosiły się i zbliżały do tego, co budowano w innych częściach świata i że tak naprawdę architektura tropikalna w latach 50. XX wieku była zjawiskiem globalnym na wiele lat przed współczesnymi dyskursami na temat globalizacji. Na koniec omawia przyczyny upadku ruchu oraz banalność współczesnej, post-tropikalnej architektury dominującej obecnie w Afryce Zachodniej.

 

Post-War Modernism in Africa: Its Architecture, Planning and Architectural Influences

wykład: 16 maja (poniedziałek), godz. 19.00
miejsce: Muzeum, Audytorium, ul. Pańska 3

Ola Uduku (Edinburgh College of Art / School of Architecture and Landscape Architecture University of Edinburgh); wprowadzenie: Łukasz Stanek (ETH Zurych)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i British Council zapraszają na pilotażowe wydarzenie 3. edycji festiwaluWarszawa w budowie. Cechą szczególną festiwalu „Warszawa w budowie” jest konfrontowanie lokalnych, warszawskich doświadczeń i wiedzy na temat rozwoju miasta z perspektywą międzynarodową. W „pilotażowych odcinkach” 3. edycji festiwalu prezentujemy wykłady wybitnych badaczy, przybliżających słabo znane w Polsce badania na temat architektury i urbanistyki. Pierwszy wykład, poświęcony afrykańskiemu modernizmowi, wygłosi Ola Uduku z Edinburgh College of Art.

wykład w języku angielskim

czytaj więcej o wykładzie na www.artmuseum.pl >>