Zaprojektuj balkonowy park kieszonkowy

Potrzeba posiadania i uprawiania kawałka ziemi – ogrodu, jest być może najistotniejszym czynnikiem wpływającym na “rozlewanie się miast”. Dla mieszkańców wielkomiejskich osiedli jednym z “zamienników” ogrodu, obok działek czy ogrodów wspólnotowych, może być balkon. Jednak w nowych blokach, rzadko zauważamy balkony funkcjonujące jako ogród czy jako miejsce rekreacji. Zamiast tego na balkonach straszą rdzewiejące rowery, drabiny, paczki kafelków po remoncie kuchni z przed kilku lat. Czasami znajdzie się smutna, pojedyncza, zbrązowiała tuja. Co więcej, niektóre spółdzielnie wprowadzają restrykcje dotyczące możliwości ozdabiania balkonów  (http://www.mmkielce.eu/artykul/piekno-nie-zawsze-pozadane-dziwny-zakaz-na-slichowicach-162350.html). Wśród wielu mieszkańców bloków dominują uprzedzenia wobec zieleni (rośliny na balkonie = robaki w mieszkaniu, vide komentarz pod w/w artykułem: „śliczne są kwiaty, wiadomo upiększają. Ale balkon to nie działka, ludzie leją wodę a to dla murów jest niezdrowe, po drugie do mieszkań wchodzi robactwo).

Balkony budują formę fasady budynków, kształtują przestrzeń publiczną będąc tą jej częścią, na którą my, mieszkańcy bloków mamy największy wpływ. Stanowią one także przedłużenie prywatnej domeny mieszkania. Bywają ogrodem.

Balkony powstałego w latach 70-tych Osiedla Służew nad Dolinką są prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym detalem architektonicznym blokowisk południowej Warszawy. Są one też wraz z ze swoimi odpowiednikami z bloków z Osiedla Torwar najbardziej rozpoznawalnymi warszawskimi balkonami. Spółdzielnia Służew nad Dolinką organizuje co roku konkurs na najpiękniejszy balkon (http://www.smsnd.pl/konkurs_balkonowy_1.html), my – projektanci, architekci, architekci krajobrazu możemy wiele się nauczyć od balkonowych hobbystów.

Dlatego też chciałbym zaprosić Was na spotkanie dotyczące ogrodów na balkonach i wycieczkę po osiedlu Służew nad Dolinką (2.10.2011, Dom Kultury Służew). Wraz z balkonowymi ogrodnikami-hobbystami będziemy poszukiwać najciekawszych i najładniejszych zielonych balkonów. Zobaczymy jak dekorowane są balkony bloków z lat 70-tych i te z nowych, strzeżonych osiedli. Porozmawiamy o rozwiązaniach projektowych,  porównamy ich wielkość, sposób użytkowania i znaczenie w kształtowaniu przestrzeni wspólnych osiedla.

Chciałbym też abyśmy – jako uczestnicy festiwalu zmierzyli się z zaprojektowaniem balkonowego parku kieszonkowego – miniaturowej przestrzeni rekreacji, aktywności, wypoczynku, zabawy. Zapraszam was do wykonania ćwiczenia projektowego.

 

Ćwiczenie projektowe przeprowadzamy na dowolnym służewskim balkonie, wszystkie one (te w blokach z lat 70-tych) są w zasadzie takie same: mają 4,8m2 i wymiary 234 x 207 cm.

Gdybyście mieszkali na Służewie, jak wyglądałby wasz balkon? Szukamy nieszablonowych wypowiedzi, wskazujących nietypowe, urozmaicone pomysły na wykorzystanie niewielkiej przestrzeni balkonu.

Projekty, wizualizacje, rysunki zostaną zaprezentowane w trakcie spotkania
z mieszkańcami Służewa i uczestnikami festiwalu Warszawa w Budowie 3 (2.10.2011 godz. 14). Każdy z autorów będzie mógł opowiedzieć o swoim pomyśle oraz skonsultować go z służewskimi hobbystami balkonowymi oraz architektami krajobrazu z SGGW.

Osoby zainteresowane udziałem w ćwiczeniu, prosimy o kontakt na adres mailowy (balkonyWWB3@gmail.com).  W wiadomości zwrotnej dostaniecie plik .tiff lub .ai z planem balkonu oraz zdjęcia balkonów, które mogą posłużyć przy tworzeniu wizualizacji komputerowej lub rysunku.

Projekty (1-3 strony dostosowane do prezentacji w Power Poincie) należy przesyłać do 01.10.2011 na adres mailowy: balkonyWWB3@gmail.com

Pobierz broszurę!


Krzysztof Herman

 


Post a comment.